Stvaranje toplote u debelom crevu

Debelo crevo je svojevrsna originalna ,,peć”, koja zagreva sve organe trbušne duplje, aposredstvom krvi i ceo organizam. Jer sloj ispod sluznice creva je najveće spremište krvnih sudova, pa prema tome i krvi.

Mehanizam dejstva „peći” je sledeći: pri realizaciji genetičkog programa razvoja bilo kojeg organizma u okolnu sredinu se šalje velika količina energije. Tako je dokazano da jaja kokoške samasebezagrevaju, a ulogakvočke je da održava određenu temperatum tog zagrejavanja.

Mikroorganizmi, koji žive u debelom crevu, pri razvoju, takođe, izdvajaju energiju u vidu toplote, koja zagreva venoznu krv i unutrašnje organe koji naležu na debelo crevo. Zato se ne bez razloga u toku 24 časa formira 17 triliona mikroorga-nizama!
Priroda nije bez razloga smestila debelo crevo na mesto gde se nalazi. Upravo takva konfiguracija i razmeštaj creva doprinose najboljem zagrevanju trbušnih organa, krvi i limfe. Masno tkivo koje okružuje crevo, služi kao svojevrsna toplotna izolacija, koja sprečava gubitak toplote kroz prednji zid stomaka i boka; pozadi leđa sa snažnim mišićima, a dole kosti karlice služe kao oslonac i kostur te „peći”, usmeravajući toplotu sa tokom krvi i limfe nagore.

Moguće da je to jedan od razloga koji doprinose da vertikalni položaj tmpa bolje čuva toplotu i izaziva manje gubitke toplote u vidu toplotnog zračenja (koje je usmereno nagore), nego horizontalni položaj, a takođe bolje podstiče cirkulaciju krvi, limfe i energije (prema kineskim izvorima), koji se kreću odozdo nagore i obratno. Priroda je sve veoma mudro, ekonomično i skladno stvorila.