Uloga mikroflore u debelom crevu

Pre nego proučimo ulogu mikroflore u debelom crevu treba znati koji mikroorganizmi „caruju” u ovom delu našeg tela.

U debelom crevu živi više od 400 – 500 različitih vrsta bakterija i mikroorganizama. Naučnici tvrde da u 1 gramu ekskrementa ima u proseku 30 – 40 milijardi bakterija i mikroorganizama. Prema podacima Koande, čovek sa fekalijama izlučuje dnevno oko 17 triliona mikroba! Nameće se logičko pitanje, zašto ih ima toliko mnogo? Da li je pravilna funkcija debelog creva moguća bez njih?

Sledi zaključak da normalna mikroflora debelog creva ne samo da učestvuje u završnom delu procesa varenja hrane, već iz vlakana hrane (hranljiva vlakna su biljni materijal koji ne usvaja organizam: celuloza, pektin, lingin…) proizvodi mnogobrojne važne vitamine, aminokiseline, enzime, hormone i druge hranljive materije. Rečju, mikroflora je bitan dodatak u našoj ishrani, čini je stabilnom i manje zavisnom od okoline. Unslovimanormalnog funkcionisanja crevabakterije i mikroorganizmi su sposobni da spreče i unište najrazličitije patogene i mikrobe.

Na primer, crevni bacili sintetizuju 9 različitih vitamina: Bl, B2, B6, biotin, panteonsku, nikotinsku i folijevu kiselinu, B12 i vitamin K. Upravo ti i drugi mikrobi imaju, takođe, fermentativno dejstvo, jer razlažu hranljive materije po istom tipu, kao i fermenti za varenje hrane, sintetizuju acetilholin, podstiču unošenje gvozđa u organizam; produkti životne aktivnosti mikroba imaju regulaciono dejstvo na vegetativni nervni sistem, a stimulišu i naš imunološki sistem.

Za normalnu životnu aktivnost mikroorganizama potrebne su određene okolnosti – malo kisela sredina i hranljiva vlakna. U većini creva kod ljudi koji se normalno hrane uslovi u debelom crevu su daleko od potrebnih. Ekskrementne mase koje trule stvaraju alkalnu sredinu. A ta sredina omogućava razvoj patogene mikroflore.

Kao što je poznato, crevni bacili sintetizuju vitamine gmpe B, koji imaju ulogu tehničkog nadzora, sprečavaju nekontrolisani rast tkiva, pojačavaju imunitet, tj. ostvaruju protiv-kanceroznu zaštitu.

Čovek koji se normalno lirani skoro uvek se nalazi u stanju avitaminoze vitamina A. Pri tome postepeno, ali sigumo dolazi do degeneracije sluznice debelog creva, narušavaju se procesi njegove regeneracije. To je jedan od uzroka, što baš u debelom crevu nastaje kolitis u različitim oblicima, polipi i ko zna kakvo smeće.