Kakav vazduh udišemo

Vazduh je jako bitan za zdravlje i život. Svoj život i posao treba da uredimo tako da radimo, učimo, zabavljamo se, šetamo, jedemo, odmaramo u potpuno čistom vazduhu. Čist vazduh oživljava telo, zdravlje, duh, pamet i energiju. Ko dosta boravi u prirodi, na čistom vazduhu nece tako lako imati prehlade – kijavice, nazeb, zapaljenje pluća, nervoza… Takva osoba se brzo oporavi od bolesti.

Vazduh je čist kad se u njemu ne oseća nikakav zadah i miris, kad se u njemu ne opaža prašina. Posle kiša i vetrova on je najčistiji, tad je najbogatiji kiseonikom. Vazduh je najčistiji na visokim mestima i na površini mora, gde vetrovi promahuju i dopiru sunčevi zraci. Ako je u vazduhu mnogo vodene pare, onda nebo izgleda tamnoplavo. Najplavetnije je nebo posle kiše.

Kada se penjemo u visinu, pritisak sve više pada, a pada i onda kada se vazduh zagreva i obrnuto, pritisak raste kada se vazduh ohladi i postaje gušći i teži. Smanjen pritisak i promenu pritiska organizam teško podnosi. Nizak vazdušni pritisak teško podnose srčani bolesnici, anemični-malokrvni, reumatičari, nervno slabe osobe, asmatičati i tuberkolozni bolesnici, osobe sklone migrenama.

Zagađenost vazduha

U zagađenom vazduhu povećan je ugljen-dioksid koji ruši život i zdravlje. Takav otrovni vazduh obično se nalazi u pećinama, bunarima, podrumima… Pojava mirisa u zatvorenoj prostoriji služi kao znak za slabo provetrenu prostoriju. Provetravanje prostorija je neophodno za održavanje normalnog rada organizma, u suprotnom dolazi do oštećenja organizma, umanjenog disanja, smanjenja mogućnosti rada.

Važno je da čovek što više i što dublje udiše čist vazduh, jer on podmlađuje krv. Hodajući na čistom vazduhu važno je da čovek nauči da drži prsa izdignuto, a ako je besposlen, može spojiti ruke na leđima. Udisanjem čistog vazduha, udiše se zdravlje i život, tako što udišemo vazduh na nos, a izdišemo na usta.